Mazda
FEDERAL CARS Hodkovická s.r.o. Mazda Liberec

Naše auta testujete VY

Dvě Mazdy v testu:  SUV nebo hatchback? Jaký je revoluční motor Skyactiv-X?

Car vlogger #libereckapalirna

VIDEO Z TESTU

Velikonoce byly ve znamení smíšeného testu. Měl jsem ke srovnání dvě Mazdy – Mazdu 3 hatchback a CX-30, obě s revolučním motorem Skyactiv-X, Mazdu CX-30 navíc ve verzi AWD. Aby byl test ještě zajímavější, přizval jsem si na pomoc kámoše Denise, kterému jsem na první dva dny dal Mazdu 3. V polovině víkendu jsme se vystřídali a na závěr udělali zhodnocení.

V testu jsem se zaměřil na dvě věci - zajímalo mě, jak bude fungovat Mazda 3 postavená na vyšším podvozku (tak totiž CX-30 na první pohled vypadá) a také mě hodně zajímal motor – revoluční Skyactiv-X, benzínový agregát kombinující prvky zážehového a vznětového motoru.

Tak která je vlastně větší?

Mazda CX-30 na první pohled vypadá jako Mazda 3 na steroidech, ale není to tak. CX-30 je o 7 cm kratší, má o 7 cm kratší rozvor, o 6 cm vyšší světlou výšku a celkem je vyšší o zhruba 13 cm. Společnou mají jen stejnou šířku a zavazadlový prostor, který se liší pouze o jednotky litrů. Vnitřní prostor je u CX-30 o jednotky centimetrů větší. Majitel CX-30 nejvíce ocení přístup na zadní sedačky. Díky ne tolik zkosené střeše se oproti Mazdě 3 dozadu nastupuje mnohem pohodlněji, pasažér má o něco více místa nad hlavou a má lepší výhled z okna ven.

Nasedni a jeď!

Nádherný Mazda Kodo design dává autům skvělý vzhled, kterým vás přímo vybízí, ať nastoupíte. Podobně je tomu i uvnitř. Všechny ovládací prvky vás obklopí, lokty z područek spadnou přímo na příjemný volant, sportovní budíky, výborně viditelný displej infotainmentu, pohodlné sedačky s fantastickým bočním vedením – to vše vám dává pokyn: Nastartuj a jeď! Ergonomii Mazda umí na jedničku.

Zatáčky mění na rovinky

Hned v první zatáčce poznáte, jaká Mazda doopravdy je. To s jakou lehkostí a jistotou SUV CX-30 projíždí zatáčky, vás úplně zaskočí. Krásně tuhý a jistý podvozek, přesné řízení, které má odezvu, vykouzlí úsměv na tváři raz dva. Je to až nebezpečné – velmi lehko zapomenete, kolik vlastně jedete. Mazda naštěstí disponuje množstvím užitečných asistentů, které vás ve vaší rozvášněnosti s citem zkrotí. Rovnoměrnému rozložení hmotnosti napomáhá Mazdě CX-30 pohon všech kol AWD, který k celkové hmotnosti přidává zhruba 85 kilogramů. Díky tomu Mazda CX-30 projíždí zatáčky s ještě vyšší přesností a jistotou. Zároveň neuvíznete na mokré louce nebo vyjedete až k horské chatě. Mazda 3 je hravá, láká vás ke sportovní jízdě a takový prožitek stojí za to! Od klikatých silniček na hřebenech Ještědu se nelze odtrhnout.

Největším překvapením byl motor!

Motor Skyactiv-X je opravdu revoluce. Kombinuje vlastnosti benzínového a naftového agregátu, tak aby byl co nejúspornější a zároveň zachoval benzínovou dravost. Mazda jej vyvíjela mnoho let a věděla proč. Nejvíce se mi líbí jeho univerzálnost, s motorem lze jezdit klidným tempem, kde do 3000 ot./min ani nepoznáte, že v Mazdě je, v tomto režimu je zároveň nejúspornější. Na testovacím okruhu jsem jel s Mazdou 3 za 5.1 litrů / 100 km. Klidnou, ale ne pomalou jízdou jsem na trase Liberec > Jičín dosáhl spotřeby 5.3 l, a to je na atmosférický dvoulitr víc než dobrý výsledek. U Mazdy CX-30 AWD počítejte se spotřebou zhruba o litr vyšší.

Motor X umí být zároveň i dravý! Pro výkon si musíte dojít do vyšších otáček, na což dnešní řidiči zhýčkaní turby nemusí být zvyklí, ale pokud to uděláte, odmění vás výborným zvukem a naprosto skvělým lineárním zátahem. Je to radost!

Jak funguje režim SPCCI?

Vedle běžného režimu, tak jak jsme zvyklí z běžných benzinových motorů, je zde ten druhý – “naftový”. Tento režim se nazývá SPCCI = svíčkou řízené kompresní spalování. Velmi chudá směs paliva se vzduchem je natolik chudá, že by stlačením nevznítila, ani nelze zapálit svíčkou, je stlačena na velmi vysoký kompresní poměr. V této fázi je do spalovací komory přímo před svíčku dodáno další malé množství směsi, která je okamžitě zapálena. Od zážehu vznikne teplo, kterým se vznítí zbytek chudé směsi. Díky tomuto systému motor pracuje s vyšší efektivitou spalování a na základě práce s chudou směsí motor vyprodukuje méně emisí a má lepší spotřebu. V režimu SPCCI se Skyactiv-X pohybuje okolo 80 % času. Režim SPCCI nefunguje ve velmi nízkých otáčkách, zhruba do 1 200 ot. a ve vysokých, zhruba od 4 500 ot. Otáčky však nejsou jediné podmínky. Podmínek je hned několik. Přechod mezi režimy téměř nepoznáte a jediným ukazatelem je zelená ikona SPCCI na středovém displeji.
 

Mild hybrid jako další cesta k lepším výsledkům

Mazda využívá zbytkovou energii při brzdění, kterou pomocí speciálního startér/generátoru proměňuje v elektrickou energii a ukládá ji do malé baterie. Ta je následně opět pomocí této součástky využita k tomu, že v nižších rychlostech odlehčí motoru a opět šetří palivo. Mám rád podobné technologie - nač proměňovat energii brzděním v teplo, když ji můžete využít lépe?

Jakou tedy vybrat?

Rozhodování je těžké - Mazdu 3 hatchback bych doporučil mladým bezdětným párům. Je to stylové a nádherné auto, které je radost řídit, ale díky své hatchback koncepci není tolik praktická. Pro rodinu s dětmi bych proto doporučil spíše Mazdu CX-30, kde majitelé ocení hlavně lepší přístup na zadní sedačky. Pohon AWD je pochopitelně hlavně pro řidiče, kteří jezdí po hůře přístupných lokalitách, nebojí se jízdy po mokrých loukách nebo žijí v horách. Pořizovat si AWD na běžný provoz po asfaltu moc výhod nepřinese, neboť je upřednostněn pohon pouze předních kol.

A motor Skyactiv-X? Je to budoucnost, díky které se možná Mazda může držet takto velkých objemů a nemusí spoléhat na downsizing! Běžte do něho, já byl nadšený. Neexistuje nic tak skvěle univerzálního, úsporného a zároveň dravého.
 


 

Nová Mazda CX-30

Martin Láska, trenér hokejových brankářů libereckých Bílých Tygrů a juniorských reprezentací

Se značkou Mazda jsem neměl až donedávna žádnou zkušenost. Nicméně nové generace jednotlivých modelů se mi líbí už na pohled, tak jsem se těšil, až si mazdí novinku CX-30 budu moct otestovat sám u nás v Liberci.

Obecně jsem příznivcem sportovních aut s odpovídajícími jízdními vlastnostmi a větším zrychlením, na testování crossoveru s motorem X jsem byl dost zvědavý a možná lehce skeptický.

Ale pojďme popořádku - než jsem nasednul do půjčené Mazdy, pochopitelně jsem si novou CX-30 pečlivě prohlédnul. Zvnějšku působí auto vkusně, velký černý chladič s chromováním dominuje celé přední části a zdůrazňuje překvapivou „bytelnost“ celého auta. Hodně diskutované je oplastování blatníků, podle mě na bílé verzi vypadá dobře a působí sportovně. Naopak vyloženě elegantně působí přední i zadní světla, to je designová dokonalost. 

Co mě zaujalo po nasednutí do vozu, byla jednoduchá, zároveň přehledná a luxusně vyhlížející přístrojová deska. V autě jsem se cítil dobře, umístění ovládacích prvků je přirozené, jsou tam, kde je očekávám. Byl jsem překvapený tím, že hlavní displej není dotykový, na ovládání pomocí ovladače HMI jsem si zvyknul celkem rychle. Při jízdě je to intuitivní a bezproblémové, možná lepší, než bloudit prstem na displeji.

Dobrá je široká středová opěrka s velkým úložným prostorem. Po usednutí za volant si i díky ní člověk připadá pohodlně a bezpečně. Samotný volant na mě působil dokonale, veliký tak akorát, veškeré ovládání na něm bylo intuitivní a přehledné, což není u všech značek samozřejmé.

V detailech je krása a tak mě například potěšila možnost nastavit výšku projekce údajů o jízdě na čelní sklo nebo vyřešení ostřikovačů, kdy vám voda z nich nezakrývá výhled. Zbývalo jen nastavit navigaci, spárovat telefon a vyrazit otestovat dvoulitrový motor a pohon 4x4.

Za jízdy mě hned překvapila vysoká úroveň odhlučnění interiéru, motor nebyl téměř slyšet. O jízdních vlastnostech Mazd jsem jen slyšel, takže teď srovnávám jen s konkurencí, ne se starými modely. V každém případě je naladění podvozku špičkové - půjčená Mazda perfektně držela v zatáčkách a přitom fantasticky „gumovala“ nerovnosti na silnici, to vše na 18ti palcových kolech, která na autě vypadala skvěle. Měl jsem možnost vyzkoušet i pohon 4x4, zvlášť u nás v regionu je to na zimu vhodná verze. Při testu nebylo sněhu tolik, aby mohl zapadnout, v každém případě ve výjezdech nebo zatáčkách je čtyřkolka skvělá. Ovládání auta bylo naprosto přirozené, řazení plynulé a přesné, což jsem ocenil nejen já, ale i děti, které v autě okamžitě usnuly. Jedinou vadou na kráse byl trochu stísněnější přístup k zadním sedačkám.

Jak jsem už psal, jsem příznivcem sportovních aut, z toho pohledu bych určitě snesl i silnější motor. I při testu jsem se ale pohyboval se spotřebou mezi 6-7 litry, což je vynikající. Testoval jsem nové auto, tak je možné, že ve finále bude motor ještě úspornější nebo živější.

Jak tedy vidím Mazdu CX-30? Není to sporťák, není to „nákupní taška“ ani devítimístné SUV. Asi jsem přišel na skutečný význam výrazu „crossover“ - nová Mazda si bere z ostatních kategorií to dobré - skvělé jízdní vlastnosti, úsporný provoz a slušný vnitřní prostor. Pravda, asi bych ji neviděl jako rodinný vůz (pokud máte dvě velké děti a psa), ale pro běžný provoz je úplně vyhovující, rychlá a pohodlná i na delší vzdálenosti. A navíc - nová Mazda je tak designová, že bych jí odpustil, i kdyby se mi do kufru nevešlo moje hokejové vybavení!


 

Mazda CX–5

Denis Tomáš, specialista externí komunikace, Krajský úřad Libereckého kraje

 VIDEO Z TESTU ›

 

Tuto recenzi začnu trochu netradičně. Nemám rád SUV. Připadají mi veliká, nepraktická, nemotorná. Mají většinou vyšší spotřebu a malý zavazadlový prostor v porovnání k velikosti auta. Aby vypadala dobře, potřebují větší kola (ideálně 19 palců a více), ale díky tomu se vytrácí komfort. Naklání se, trpí zvýšeným aerodynamickým hlukem… Vyšší pozice za volantem a lepší výhled z mého pohledu nestačí k tomu, abych uvažoval o koupi SUV.

A tak jsem přistupoval i k nejnovější generaci Mazdy CX–5. Byl jsem zvědavý, zda dokáže změnit můj názor na tuto kategorii, která dnes patří mezi nejoblíbenější na trhu.

Nebudu Vás dlouho napínat. Mazda CX–5 je zatím nejlepší SUV, jaké jsem kdy řídil. Během dvoudenní testovací jízdy jsem musel zahodit většinu svých předsudků do koše. Ale začnu postupně.

 

Design je pro mě hodně důležitý. Jak exteriér auta, tak i jeho interiér. Často se mi stává, že se na některá nová auta dívám a něco mi na nich nesedí. Dlouho je pozoruji a přemýšlím, jestli se mi líbí nebo ne (například Škoda Kodiaq). To ale rozhodně není případ nové Mazdy CX– 5. Prohlížel jsem si ji na parkovišti dobrých 20 minut a hledal na designu auta něco, co by se mi nelíbilo. Dlouho jsem nepotkal auto, u kterého jsem neobjevil žádný rušivý prvek na karoserii. Vše je dotažené téměř k dokonalosti. Líbí se mi ostře skloněné čelní sklo, dravá kapota s přesahem přes masku chladiče. Úzká čelní světla podtrhují dynamiku vozu. Z každého úhlu cítíte, jak na Vás auto volá, abyste si už konečně sedli a vyrazili. Kodo design současných Mazd je nezaměnitelný.

Po usednutí za volant na mě čekalo další překvapení. Nedostavil se očekávaný pocit, že sedím v SUV. Příjemně tvarovaná palubní deska, čelní sklo nekončí v dálce, malý sportovní volant padne skvěle do ruky. Od první chvíle jsem se v autě cítil přirozeně, jako bych seděl ve sportovním autě. Všechny ovladače jsou přehledně uspořádané a snadno dostupné. Mazda zatím nešla cestou ovládání všech funkcí přes dotykové displeje. A udělala dobře. Pokroku se sice nevyhneme a za pár let budou v interiéru jen samé obrazovky. CX–5 ale zatím zůstává v ovládání auta hodně konzervativní. Dokonce má na dnešní dobu i relativně malý, pouze 7 palcový displej, u kterého se navíc během jízdy deaktivuje dotykové ovládání. Zkusil jsem na křižovatce při čekání na zelenou zadat do navigace nákupní centrum na druhém konci města a stihl jsem to velmi rychle. U Mazdy nepotřebujete číst návod. Za ovládání dávám autu jedničku.

 

A jak je na tom zavazadlový prostor? Je dostatečně veliký a praktický. Kufry vždy testuji na své golfové výbavě, která už dokázala pár aut potrápit. Mazda prošla bez zaváhání.

Testované auto bylo v maximální výbavě, mohl jsem si tak vyzkoušet moderní head-up displej, který zobrazuje kromě rychlosti i dopravní značky nebo navigaci. A také adaptivní tempomat. Obě funkce se mi líbily. Ale zatímco head-up displej bych v autě oželel (i když je to velmi praktický doplněk), tak adaptivní tempomat ve spojení s automatickou převodovkou mě dostal. Na dálnici v koloně se auto téměř samo zastavilo, následně po uvolnění provozu se zase vrátilo k původně nastavené rychlosti. Musíte sice důvěřovat technice, ale průjezd přeplněnými městy je doslova odpočinkovou záležitostí. Svoje další auto už bez adaptivního tempomatu nechci. Mazda ho má velmi dobře nastavený, auto se nechová nervózně, zpomaluje a rozjíždí se velmi plynule a přirozeně. Perfektní!

 

A jak Mazda CX–5 jezdí? Dokonale. Auto je i na 19 palcových ráfcích komfortní. V Liberci jsem několikrát přejížděl tramvajové koleje, které umí podvozek pěkně otestovat, ale Mazda obstála se ctí. Ovládání auta je velmi snadné, ačkoliv jsem testoval verzi s 2,2 dieselovým motorem, tak se do zatáček auto vrhalo ochotně. Cesta do Jizerek tradičními serpentinami byla velikým zážitkem. Mazda je navíc také výborně odhlučněná. Spotřeba se pohybovala kolem 7,5l/100km, což při výkonu 175 koní a velikosti auta považuji za dobrý výsledek. I když se přiznám, že bych radši viděl spotřebu začínající číslicí 6.

K současným SUV jsem po několika zkušenostech přistupoval s despektem a nikdy jsem neuvažoval, že bych si nějaké koupil. Mazda dokázala nemožné. Po dvou dnech jsem změnil názor. Nyní už vím, že existují SUV, které je radost řídit. Mazda se mi definitivně se svojí nejnovější CX–5 zaryla do paměti. Až si budu vybírat auto, bude jednoznačně patřit k favoritům. Při odevzdávání klíčků jsem si přál, abych v nové Mazdě CX–5 neseděl naposledy. Tak uvidíme :-).


Mazda CX–5

Martin Chroust, rádio BEAT, Liberec

Co se týče aut, jsem pasivní uživatel, jak se říká nasednout a odjet. Proto mě opravdu moc mile překvapila nabídka z autosalonu PELESI, abych si půjčil jejich auto a zkusil o něm napsat lehkou uživatelskou recenzi. To nešlo odmítnout.

Dostal jsem na dva dny úplně novou Mazdu CX5. Tahle nádherná červená kráska je luxusní SUV s 2,2 litrový naftovým motorem a automatickou převodovkou. Nutno říct, že ta červená barva je opravdu úžasná. Zepředu v kombinaci s černým chladičem a chromovanými lištami dělá opravdu auto, které nepřehlédnete.

Zaujal mě ale i interiér. V kontrastu s vnějším designem auta je překvapivě jednoduchý a konzervativní. Černé kožené sedačky a palubovka, minimalisticky, ale naprosto účelně řešené ovládání počítače a rádia. Až na masivní středový panel mě na první pohled nic víc nezaujalo. Ale netrvalo to dlouho.

 

Klíčky v podobě „dálkového ovládání“ jsem dostal, nasedl jsem, zmáčknul pod volantem tlačítko ENGINE a začal tuhle krásku ochočovat. A už po pár kilometrech bylo jasné, že si budeme rozumět.

V první chvíli mě napadlo, že mám maximální přehled o všem okolo auta. Skvělý výhled všemi směry, sloupky mi ve výhledu vůbec nepřekáží, ve zpětných zrcátkách hlásí auta ve slepém úhlu, na předním skle se promítají základní údaje o rychlosti, navigaci, a když se k tomu přidá nehlučná jízda, cítím se opravdu hodně komfortně.

První fascinací byla projekce údajů o jízdě na čelní sklo. Už po chvilce to je naprosto návyková a funkčně dotažená záležitost. Po asi 100 km jsem si uvědomil, že vlastně nevím, jak vypadá vlastní displej u volantu, prostě pro ovládání vozu není potřeba. Vše základní mám na čelním skle. To je opravdu skok dopředu, co se týče komfortu i bezpečnosti ovládání vozu. Hlavně jsem si uvědomil, jak moc ztrácím přehled o dění před autem, když se na displej pod volantem musím podívat.

Další věcí, která mě mile překvapila, byla klidná jízda i na českých silnicích. Menší hrboly a výmoly vůbec nevnímáte. Auto si vás veze hezky bez drncání i díky velkým kolům. K tomu se přidá takové odhlučnění, že se cítíte opravdu hodně pohodlně. Postupem času jsem si zvykl na jednoduchý interiér a rozmístění ovládání. Vše je po ruce a jednoduše řešeno. Hlavně dotaženo k dokonalosti, jednoduchosti a funkčnosti.

 

Abych ale nepsal jen pozitiva. I přes veškerý komfort, skvělé ovládání a jízdní vlastnosti, mi vadí displej počítače a navigace, který trčí z palubovky ven... Proč? Na nádherně vyladěném interiéru je to piha na kráse. Asi rozumím, že kvůli funkčnosti. Řidič nemusí tolik klopit oči, když něco během jízdy chce řešit, ale spolu s funkcí projekce na čelním skle displej v podstatě nepotřebujete. Tohle je opravdu věc, kterou si designer mohl odpustit. Předchozí verze vozu je pro mě osobně v tomto elegantnější. Vytknout ale něco víc není moc možné a i ten apendix v podobě displeje je jen můj osobní pocit.

Chci jízdu v Mazdě CX5 shrnout do několika myšlenek a bodů:

  • 1. Velice pohodlná jízda: auto si vás veze ve velice příjemném pohodlí komfortu.
  • 2. Projekce na čelním skle: za to opravdu největší plus, je to velký zážitek. Člověk si díky tomu uvědomí, jak moc je riskantní sledovat standardní displej
  • 3. Dokonalost v detailu: vše je perfektně dotažené k maximálnímu pohodlí cestujících a hlavně řidiče. Vše po ruce, vše jednoduché a přehledné.

 

Mazda3

Matěj Halíř, zpěvák, muzikant, Liberec

Už od začátku, co jsem sedl do auta, mě naprosto uchvátilo. Řízení Mazdy bylo super. Jemné a citlivé řízení a ovládání auta. Byl jsem ohromen i relativně nízkou spotřebou auta.

Z venku auto vypadalo...Jak to řict..byl v tom nádech japonského stylu. Auto je tak skvěle navrhnuté,že se hodí jak pro ženy, tak pro muže a každý se v něm bude cítit jedinečně.

 

Co se týče interiéru, vše bylo velice stylové, jednoduché a zároveň promyšlené. Ovládání navigace a příslušenství, bylo srozumitelné, což u mnohých aut není zárukou.

Abych nezapomněl tak i zdánlivě malý kufr se pomocí složení sedačky proměnil v obří. Zvádl jsem do něj dát: dvě vyfouklé lodě(kánoe), 4 pádla, vesty a k tomu tašky s věcma a ještě by se dozadu vešel minimalně jeden cestující. Takže jedinou chybu, které to auto pro mě mělo je ta, že není moje na vždy!

 

S autem jsem najezdil nejméně 800km a pokaždé jsem se do něho strašně rád vracel. Auto skvěle drží na na silnicích a v prudkých zatáčkách. I sedačky byly pohodlné, jak u řidiče tak u spolujezdce. Opravdu bych nelhal kdybych řekl, že bych chtěl strávit celé prázdniny v tomto autě a cestovat klidně po celém světě!

 


 

FEDERAL CARS Hodkovická s.r.o. Mazda Liberec

Hodkovická 449
460 06 Liberec
IČO: 28750781

Prodej
  +420 482 465 070
E-mail: prodej.mazda@pelesi.cz

Servis
  +420 482 465 071
E-mail: servis.mazda@pelesi.cz

PRODEJ


Tel:774 776 292

Tel:774 776 290

SERVIS


Tel:774 776 288

Tel:774 776 289